یکشنبه, 24 شهریور 1398

گالری عکس

معرفی لنز جدید 65mm f1.4 برای دوربین های Fujifilm GFX

اخبار تکنولوژی


معرفی لنز جدید 65mm f1.4 ساخت شرکت چینی Zhong Yi برای دوربین های Fujifilm GFX


شرکت چینی ژونگ یی (Zhong Yi Optics Electronics Co) لنز جدید خود را به نام Mitakon Speedmaster 65mm F1.4 با مونت فوجی فیلم برای دوربین های Fujifilm GFX به بازار معرفی نمود.

با معرفی این لنز، شرکت ژونگ یی اولین سازنده طرف سوم (Third-party) است که برای دوربین های مدیوم فورمت و بدون آیینه فوجی فیلم با مونت G لنز ارائه نموده است.

این لنز سریع با زاویه دید 46 درجه در دوربین مدیوم فورمت فوجی فیلم، تقریبا معادل با یک لنز 50mm در دوربین های فول فریم عمل می کند و بوکه های ایجاد شده توسط آن شبیه به یک لنز 50mm با f/1.1 در دوربین فول فریم می باشد.

حداقل فاصله فوکوس (MFD) در این لنز 70cm است.

لنز 65 میلیمتری Mitakon Speedmaster با 9 تیغه دیافراگم و اندازه روزنه دیافراگم بین f/1.4 تا f/16 می باشد.

وزن آن 1050g و اندازه دهانه لنز و فیلتر سایز آن 72mm است.

قیمت این لنز در بازار به میزان 799$ اعلام شده است.


تاریخ نگارش/آخرین ویرایش: 1397/09/11


منابع:

  1. DPReview و The Photographer

دوربین عکاسی جدید لایکا

اخبار تکنولوژی


دوربین عکاسی جدید لایکا

با قلبی دیجیتال و روحی آنالوگ

Leica M10-D


دوربین عکاسی دیجیتال Leica M10-D چند روز پیش معرفی شد. این دوربین در نگاه اول شبیه به دوربین های آنالوگ است که در آنها از فیلم نگاتیو استفاده می شد. زیرا در قسمت پشتی این دوربین مونیتور LCD تعبیه نشده است.

اگر شما بخواهید عکس هایی را که با آن گرفته اید مشاهده کنید، می توانید از طریق Wi-Fi به گوشی تلفن همراه خود متصل شوید و بر روی آن عکس ها را مشاهده نمایید. لایکا دلیل این کار را چنین اعلام کرده است که با نبود مونیتور بر روی این دوربین، عکاس به جای توجه به دوربین، بر روی لحظه عکاسی تمرکز می کند. (Focus on the moment) با این کار، عکاس امکان Chimping نیز نخواهد داشت!

شرکت لایکا این دوربین را شبیه به دوربین های آنالوگ طراحی کرده است بطوریکه حتی یک اهرم قلابی شبیه به اهرم کشنده فیلم در دوربین های آنالوگ بر روی آن طراحی شده است که البته به عنوان محل قرارگیری انگشت شست در نظر گرفته شده است. همچنین دکمه ها و پیچ های تنظیم آن شبیه به دوربین های آنالوگ طراحی شده است و تنظیمات دوربین به صورت مکانیکال صورت می پذیرد و یک کلید نیز برای روشن شدن wi-Fi بر روی دوربین تعبیه شده است. همچنین شبیه به دوربین های آنالوگ، بر روی آن سیستم فاصله سنج (Rangefinder) نصب می باشد.

این دوربین جانشین معنوی دوربین آنالوگ قدیمی لایکا M-D است و دارای تکنولوژی دوربین دیجیتال لایکا M10-P می باشد.

این دوربین دارای حسگر تمام کادر (فول فریم) 24MP و پردازنده Maestro II است. این دوربین قابلیت ثبت فایل ها را در فورمت های JPEG و DNG دارا می باشد. همچنین علاوه بر استفاده از کارت های حافظه SD ، دارای یک حافظه داخلی به اندازه 2GB نیز می باشد.

نرم افزار تلفن همراه آن (FOTOS app) برای هر دو سیستم عامل iOS و Android قابل دسترسی می باشد. در این دوربین بجز تنظیمات نوردهی اصلی (ISO و روزنه دیافراگم و سرعت شاتر) تقریبا سایر تنظیمات دیگر دوربین از طریق این نرم افزار انجام می گردد. همچنین نمایش زنده (Live view) بر روی گوشی تلفن همراه و انتقال فایل های دوربین نیز از طریق آن می باشد.

این دوربین دربازار با قیمتی حدود 8000 دلار ارائه شده است.


تاریخ نگارش/آخرین ویرایش: 1397/08/02

منابع:

  1. C net و DP Review

شرکت Lensbaby لنز Sol 45 خود را عرضه کرد.

اخبار تکنولوژی


شرکت Lensbaby لنز Sol 45 خود را عرضه کرد.


شرکت لنزبیبی (Lensbaby) لنز کوچک Sol 45 را اخیرا به بازار ارائه نمود. این لنز همچون مدل های قبلی خود در مرکز تصویر واضح و در حاشیه آن مات و دارای اعوجاج است و دارای سیستم جابجایی منطقه فوکوس از طریق تیلت کردن لنز می باشد.

این لنز دارای فاصله کانونی ثابت 45mm و f/3.5 می باشد.

دیافراگم Sol 45 قابلیت تغییر اندازه ندارد و ثابت است. ولی در این لنز دو تیغه ویژه به عنوان تیغه بوکه تعبیه شده است که بطور دستی قابلیت تغییر دارند و با چرخش آنها افکت هایی که توسط آنها ایجاد می گردد قابلیت جابجایی در جهات مختلف را خواهند داشت. این تیغه ها را می توان به تنهایی یا با هم استفاده کرد.

این لنز نیز همانند مدل های قبلی با تیلت (Tilt) کردن آن منطقه فوکوس را در تصویر تغییر دهید. همچنین می توانید آن را قفل (Lock) کنید تا منطقه فوکوس در مرکز لنز ثابت بماند. فوکوس آن نیز همانند مدل های قبلی لنزبیبی، دستی است ولی به دلیل باریک تر بودن نسبی روزنه دیافراگم، در انجام فوکوس با منظره یاب خصوصا در نورهای کم قابلیت بیشتری از خود نشان می دهد. بعضی از منتقدین عقیده دارند یکی از اشکالات این لنز ها این است منطقه فوکوس مرکزی آن نسبت به کل کادر، کمی کوچک است. با این وجود Sol 45 یک لنز ساده و سرگرم کننده است و می توان تصاویر خلاقانه ای با آن ایجاد نمود.

لنز Sol 45 در دو مدل مختلف برای دوربین های DSLR و Mirrorless و با مانت های مختلف برای دوربین های کانن، نیکون، پنتاکس، سونی و فوجی ارائه شده است. قیمت این لنز در حدود 200 دلار اعلام شده است.


تاریخ نگارش/آخرین ویرایش: 1397/05/07

منابع:

  1. C net و DP Review

پردازش فایل های خام دوربین های کانن در iPad

اخبار تکنولوژی


پردازش فایل های خام (RAW) دوربین های کانن در iPad


شرکت کانن (Canon) نرم افزار پردازش فایل های خام (RAW) را برای استفاده در موبایل و Apple's iPad ارائه نمود.

برنامه Canon Digital Photo Professional Express نرم افزاری است که در iPad مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت اعلام کرده است که این برنامه می تواند فایل های CR3 و JPEG را پشتیبانی کند. همچنین با دوربین هایی که به شکل بی سیم و از طریق Wi-Fi به iPad متصل می شوند می تواند کار کند.

ابزارهای پردازش RAW همچون تنظیم تونالیته، تراز سفیدی و تنظیمات رنگی در این برنامه وجود دارد. همچنین در فایل های ویرایش شده قابلیت ذخیره سوابق ویرایشی وجود دارد و بعدا می تواند دوباره برای ویرایش تصویر بکار روند. این برنامه قابلیت Multiple Editing Histories را دارد که برای مقایسه افکت ها و تغییرات ویرایشی بر روی یک تصویر خاص مفید می باشد. این قابلیت برای ذخیره تا 4 مورد سوابق ویرایش بر روی یک عکس قابل انجام می باشد.

با این برنامه می توان فایل های RAW را مشاهده و پردازش نمود و همچنین در محیط Cloud یا کامپیوتر و یا بر روی دوربین ذخیره نمود. این برنامه بطور مختصر Canon DPP Express app نامیده شده و بصورت رایگان در iOS App Store قابل دریافت می باشد.

می توان از طریق برنامه Camera Connect app که برای کنترل ریموت دوربین استفاده می شود، فایل های خام دوربین را بصورت بی سیم در iPad دانلود نمود و سپس آن ها را با DPP Express پردازش نمود.


تاریخ نگارش/آخرین ویرایش: 1397/07/21

منابع:

  1. Digital Trens و DP Review

اخبار تکنولوژی


آیا HEIF جایگزین JPEG می شود؟


فورمت HEIF یا (High Efficiency Image File Format) نوعی فورمت فایل های تصویری است که ابتدا توسط شرکت اپل در گوشی های iPhone استفاده شد و جدیدا شرکت گوگل آن را در سیستم عامل اندروئید 9 (یا Pie) بکار برده است.

تصاویری که با فورمت HEIF ثبت می شوند، نصف اندازه فورمت JPEG فضا اشغال می کنند و در عین حال کیفیت بالاتری نیز دارند. به عبارتی می توان در یک حافظه ثابت، دوبرابر تصویر با کیفیت بالاتر ضبط نمود.

فورمت HEIF علاوه بر اندازه (Size) کوچکتر، مزیت های دیگری نیز نسبت به JPEG دارا می باشد. HEIF قابلیت ثبت تصاویر به شکل Transparency و همچنین الگوی رنگی 16-bit دارد، در حالیکه JPEG دارای الگوی رنگی 8-bit است. همچنین در HEIF می توان عملیات ویرایشی همچون تیترگذاری (Titles)، چرخش (Rotation) و برش (Cropping) را بدون تغییر در فایل یا Save مجدد آن انجام داد. یعنی می توان هر موقع که خواستید این ویرایش ها را به وضعیت قبل برگردانید.

با اینکه اولین مصرف کننده این فورمت شرکت Apple بوده است و آن را در iOS 11 بکار گرفت ولی تکنولوژی HEIF مربوط به گروه MPEG است.

فورمت HEIF اولین بار در سال 2013 معرفی شد و در سال 2015 بطور رسمی نسخه نهایی آن ارائه گردید. این فورمت جدید تصویری از روش های پیشرفته تر فشرده سازی بهره می برد و بر اساس فورمت HEVC یا H.265 که نوعی فورمت فشرده ویدیویی می باشد، ساخته شده است. در مواردی فورمت HEIF دارای پسوند فایل .HEIC می باشد.

اگر چه فورمت JPEG از سال 1992 که معرفی شد، یکی از پرمصرف ترین فورمت های تصویری در سراسر جهان بوده است. پیش بینی می شود تکنولوژی جدید فورمت HEIF به زودی جایگزین آن گردد.

مشکل اصلی برای استفاده گسترده از فورمت HEIF در حال حاضر عدم سازگاری آن با خیلی از نرم افزارهای پخش و ویرایش تصاویر است. با اینکه سیستم عامل Mac این فورمت را پشتیبانی می کند، ولی هنوز مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز 10 این فورمت را پشتیبانی نمی کند. در حال حاضر گوگل و سیستم عامل اندروئید به استفاده کنندگان از این فورمت پیوسته است.


تاریخ نگارش/آخرین ویرایش: 1397/07/14

منابع:

  1. How-To Geek و DPReview

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحه اینستاگرام: taklens.ir@

کانال تلگرام: taklens_channel@

در صورت هرگونه نظر، پیشنهاد یا انتقاد در خصوص سایت و محتوای آن از طریق پست الکترونیکی با ما تماس بگیرید.